کارآفرین کیست؟

تعریف :

اساسا، کارآفرین کسی است که یک کسب و کار جدید را آغاز می­کند.

این تمام آن چیزی نیست که شما باید انجام دهید تا یک کارآفرین محسوب شوید. هر کارآفرین صاحب یک کسب و کار کوچک است در حالی که صاحب یک کسب و کار لزوما یک کارآفرین نیست. ما به افرادی کارآفرین می­گوییم که استعداد دیدن فرصت ها و توانایی های موجود و استفاده از این توانایی ها و فرصت ها در جهت ایجاد یک کسب و کار سودآور را دارند.

همچنین در اینجا دو مفهوم کارآفرینی و توانایی ترسیم یک چشم انداز را به یکدیگر وابسته می­دانیم. کارآفرین ها فروشگاه عرضه سخت افزار و قطعات کامپیوتری افتتاح نمی­کنند. در واقع آنها روش های جدید تولید (هنری فورد)، سفارشی سازی فناوری های جدید مثل کامپیوتر های شخصی (استیو جابز) و یا دستگاه های موثری که ما حتی نمی­توانیم زندگی را بدون آنها تصور کنیم (توماس ادیسون)، می­سازند.

کارآفرینان آرزوهای بزرگ دارند. بسیاری از مردم برای ایجاد یک کسب و کار هزینه های اضافی زیادی خرج می­کنند اما کارآفرینان با فکری منسجم کسب و کار خود را به یک امپراتوری تبدیل می­کنند. مانند ریچارد برانسون که هم اکنون بیش از ۴۰۰ شعبه برای کسب و کار خود ایجاد کرده است.

همینطور جف بیسوس، که پیشرو در زمینه تجارت الکترونیک است، کتابفروشی آنلاین خود را به قدری توسعه داد که الان تبدیل به فروشگاهی شده است که هرچیزی در آن به فروش می­رسد.

ما از کارآفرینان انتظار داریم که ایده های بزرگ داشته باشند. آقای الون ماسک یکی از این افراد است. اگرچه اکنون این موضوع در جامعه کنونی جا افتاده است ولی وقتی آقای ماسک برای اولین بار ایده جابجایی پول به صورت آنلاین را مطرح کرد برای همه بسیار عجیب به نظر می­رسید.

با ظهور پدیده جابجایی پول به صورت آنلاین، آقای ماسک به دنبال خلق ایده های بزرگ تر رفت. آقای ماسک سعی داشت با استفاده از توانایی های موجود در شرکتش، تسلا موتورز، ماشین های تمام الکترونیک برای جابجایی بارهای عظیم ایجاد کند در حالی که به طور همزمان مشغول بررسی ایده های ساخت سفینه ها و فضاپیماها بود به طوری که بتواند زندگی را در سیارات دیگر ممکن کند.

یک تصور نادرست در مورد کارآفرینان این است که کارآفرینان بسیار ریسک پذیر هستند. کارآفرینان بسیار ریسک پذیر هستند ولی حتما قبل از انجام ریسک در مورد آن عمیقا فکر می­کنند. یکی از مهم ترین ویژگی های کارآفرینان، توانایی ارزیابی خطرات است.

آیا کارآفرینان متولد می­شوند یا ساخته می­شوند؟ کارآفرینان یک مجموعه از ویژگی های شخصیتی مخصوص به خود را دارند. به عبارت دیگر، برخی افراد به طور طبیعی و غریزی کارآفرین تر از دیگران هستند.  

مطالب مرتبط :

چند نکته جالب از کارآفرینان مختلف

  • فرصت هاب تجاری کسب و کار مثل اتوبوس هستند، همیشه مورد دیگری هم خواهد آمد (ریچارد برانسون)
  • هیچوقت از چیزی که درباره آن چیزی نمی­دانید نترسید، شاید این بزرگترین قدرت شما باشد، اطمینان داشته باشید که می­توانید هرکاری را متفاوت از دیگران انجام دهید (سارا بلکلی)
  • اگر شما تصمیم گرفتید فقط کارهایی را انجام دهید که در مورد آن اطلاعات و تخصص دارید، در این صورت فرصت های بسیار زیادی را از دست خواهید داد! (جف بیسوس)
  • من هیچگاه آرزوی موفقیت نکرده ام، همیشه برای آن تلاش کرده ام (استی لادر)
  • استفاده از اینترنت برای جابجایی پول برای همه عجیب بود اما هنوز کارهای بسیار زیادی مانده تا برای دگرگون کردن زندگی انسانها باید انجام داد، باید ببینیم بهترین روش پول درآوردن چیست؟ (الون ماسک)
  • من معتقدم اگر شما کاری انجام دهید و نتیجه خوبی داشته باشد، الان وقت آن است که یک کار خارق العاده انجام دهید (استیو جابز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

gift