کارآفرینان از خطرات اتفاقات گذشته چشم پوشی میکنند در صورتی که تاریخ میتواند درس های بسیار ارزشمندی به آنان بدهد

کارآفرینان از خطرات اتفاقات گذشته چشم پوشی می­کنند

در صورتی که تاریخ می­تواند درس های بسیار ارزشمندی به آنان بدهد…

 

من از حدود ۱۰ سال پیش نوشتن مطلب برای مجله مدیریت امروز را آغاز کردم. فراز و نشیب ها و تحولات بسیار زیادی در طی این سالها اتفاق افتاد ولی یکسری حقایق و اتفاقات اساسی و پایه ای وجود دارد که هرگز تغییر نمی­کند. تجاربی که در طی این سالها به دست آورده ام به من نشان داد که موفقیت یا شکست یک شرکت را افراد آن تعیین می­کنند و بسیاری از رفتارهای این افراد بر اساس احساسات شکل می­گیرد.

در حقیقت، رفتار انسان در دنیای تجارت جدالی بین ترس و طمع است. چرخه های تجاری، محصولی از این افراط گرایی و خوش بینی هستند. در شرایط بد بازار مانند بحران اقتصادی سال ۲۰۰۸ ۲۰۰۹ سرمایه گذاری ها بسیار کم شد، اعتماد به بازار بسیار پایین آمد و اخبار اقتصادی بسیار ناامید کننده بود. در شرایط خوب بازار، پیش بینی های اقتصادی و سرمایه گذاری ها بسیار امیدوار کننده بود، ارزیابی ها بسیار راضی کننده و حس موفقیت بر ترس از شکست غلبه کرده بود.

سال ها پیش من یک کتاب فوق العاده در زمینه پول و سرمایه گذاری به قلم اندرو توبیاس مطالعه کردم. او این کتاب را زمانی که فقط ۲۳ سال داشت نوشته بود. او در این کتاب شرح می­دهد که چگونه به عنوان یک فارغ التحصیل تازه کار در یک شرکت بازاریابی بسیار معتبر و معروف شروع به کار کرد و از نزدیک تمام اتفاقات مربوط به بالا رفتن و پایین آمدن قیمت سهام شرکت در وال استریت را تجربه کرد. همین طور او تمام اتفاقات مربوط به ورشکستگی و دستگیر شدن رئیس شرکت را تجربه کرد.

 

این کتاب شامل یک گزارش از تغییرات بازار سهام در هنگام سقوط و رونق بازار که متاثر از ثروت میلیونرها، سود فانتوم و سود سرمایه گذاری ها است. جزئیات این کتاب سرشار از طنز و صداقت است و تمامی اتفاقات بازار سهام را به درستی شهر می­دهد.

در همین مورد کتاب دیگری هم توسط دن لیونز به تازگی منتشر شده است. در این مورد، نویسنده یک خبرنگار است که سالها در دره سیلیکون کار کرده است که برای بخش کمدی هم در این منطقه فعالیت هایی را انجام داده است. همانند بازی های سرگرمی پولی، این کتاب یک منبع موثق برای شروع یک استارت آپ است. نویسنده این کتاب در آن زمان در سازمانی کار می­کرده که درآمد سالیانه آن به طور میانگین سالانه در حدود ۷۷٫۶ میلیون دلار بوده است. در این کتاب تمام اتفاقاتی که این سازمان تجربه می­کند شرح داده می­شود. از جمله اینکه با وجود کلاهبرداری ها و تقلب های بسیار در بازار سهام، قیمت هر سهم به اندازه ۳/۱ نسبت به سال ۲۰۰۶ بیشتر شد.

با این وجود، با خواندن کتاب لیونز، اطلاعات بسیاری در مورد تقسیم سهام در بازارهای شلوغ و محصولات پردرآمد به دست می­آوریم. با وجود تجارب بسیار، من هرگز هیچ کدام از طرح های اجرا شده و تکراری دانشگاه را برای اجرا در این شرکت پیشنهاد ندادم.

کار در محیط ها و شهرهای مختلف با سطوح فرهنگی متفاوت به شدت باهم فرق دارد، مثلا من در زمان کار در دره سیلیکون با مسائلی مواجه بودم که هرگز مشابه این اتفاقات را در کالیفرنیا مشاهده نکردم. با این حال ممکن است بسیاری از اتفاقات اقتصادی به طور مشابه در همه جا اتفاق بیفتد. همانطور که قیمت آپارتمان و خانه در نیویورک با لندن و هنگ کنگ تفاوت دارد، نوسانات بازار سهام هم بسته به شرایط این شهرها متفاوت است همانطور که در سال ۲۰۱۶ بیشترین نوسانات سهام را دراین شهرها مشاهده کردیم. عمده ترین تغییرات بازار سهام IPO از سال ۲۰۰۹ شروع شد. تا قبل از سال ۲۰۰۶ یک حاشیه امنیت مناسب و ثبات قیمتی در بازار حاکم بود.

متاسفانه بسیاری از کارآفرینان و سرمایه گذاران همچنان از قانون هنری فورد پیروی می­کنند، که بسیار قدیمی است و در دنیای امروز خیلی کاربرد ندارد. باید این نکته را بدانیم که مهم ترین تاریخ، تاریخی است که ما امروز می­سازیم و باید گذشته را رها کنیم. یکی از ناامید کننده ترین تجارب من در طول کار این بوده که چرا افراد آینده را با تجارب گذشته از دست می­دهند. در واقع تمرکز بر روی تجارب قبلی باعث نابود کردن حس خلاقیت می­شود که جوهره کارآفرین است.  

 

 

مجله مدیریت امروز Management Today

ترجمه شده توسط: نیلوفر مقدم

گردآورنده: موسسه تحلیلگران صنعت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

gift