چگونه میتوان پیروز میدان رقابت برای فروش شد؟ (بخش ۱)

چگونه میتوان پیروز میدان رقابت برای فروش شد؟ | تحلیلگران صنعت

 

بهترین راه دست یابی به

یک فروش موفق چیست؟

من با همه دستورالعمل هایی که در زمینه فروش توصیه میشوند مخالفم و بیشتر فروشنده ها نیز با من هم عقیده اند.برای این مخالفت دلیل دارم. این دستورالعمل ها افراد را تحت کنترل خود در می آورند و غیر قابل انعطاف هستند .از همه بدتر این فکر را به فروشنده القا میکنند که دنبال تثبیت جایگاه خود در نظام باشد نه اینکه درصدد برآید تا راهی برای کمک به خریدار پیدا کند.

 

به این ترتیب تکلیف فروشنده چیست؟ 

چگونه میتوان پیروز میدان رقابت برای فروش شد؟ | تحلیلگران صنعت

فروشنده موفق کسی است که راهکار موثری ابداع نماید و خریدار را برانگیزد تا قدم به قدم با اشتیاق او را همراهی کند.در این حالت دیگر، احتیاجی به دستورالعملهای خاص نیست و فروشنده یک ساختار محکم را پایه ریزی میکند.

مراحل پیشبرد معامله به شکلی منطقی و به ترتیب اولویت عبارتند از :

۱٫ برقراری ارتباط، گذاشتن قرار ملاقات، زمینه سازی و آمادگی برای ارائه ی پیشنهاد، تأثیرگذاری روی خریدار احتمالی به صورتی که اشتیاقش برانگیخته شود، اثبات ارزش مورد معامله، حصول توافق، ارسال جنس، ارائه ی خدمات پس از فروش.

۲٫ خلق فضایی دوستانه و ارتباطی ارزشمند که خریدار را برآن دارد تا باز هم به سراغ شما بیاید، دیگران را تشویق کند که از شما خرید کنند و هر جا صحبت از چنین محصولی شد، تبلیغ محصول شما را بکند.

 

اگر در زمینه های یادشده مهارت کافی پیدا کردید، دنیا عرصه ی تاخت و تاز شما خواهد شد.
کار به نظر خیلی راحت می آید ولی فقط باید یک صفت دیگر را هم به جمع صفتهای خود اضافه کنید تا بیلیونر شوید. میدانید منظورم چه صفتی است؟ چیزی که غالب فروشنده ها دوست ندارند درباره ی آن حرف بزنند: سخت کوشی…

 

هیچ فروشنده ی فوق العاده موفقی بدون تلاش فوق العاده زیاد به چنین جایگاهی نمیرسد.

بگذارید مسئله را کمی بازتر کنم!

معامله های شما از فلسفه ای که در زندگی دارید، تأثیر می پذیرند. افکار شما تعیین کننده ی ساختار فروشتان است و از طرف دیگر، احساسات شما و نحوه ی اجرای آنچه در ذهن دارید، بر فلسفه ی شما تأثیر می گذارند.

اصولی که من رعایت می کنم، عبارت اند از:

۱٫ ارزش کاری که انجام میدهم از همه چیز مهم تر است.

۲٫ به دیگران کمک می کنم.

۳٫ می کوشم در انجام دادن کاری که به آن عشق می ورزم، بهترین باشم.

۴٫ با دیگران ارتباطی عمیق و بلندمدت برقرار می کنم.

۵٫ هر روز از زندگی لذت میبرم.

شما برای خودتان چه فلسفه ای دارید؟

آیا برای کارتان ساختاری در نظر گرفته اید؟ اگر به فلسفه و ساختار مناسبی دست پیدا کنید، پیشرفت چشمگیری خواهید داشت و گرنه نظامهای پوچ موجود در بازار، شما را سرگردان به این سو و آن سو می برند.

دو پرسش از زیرکانه ترین این پرسشهایی که می توان
از خریداران احتمالی پرسید کدام اند؟

به طور مثال، این پرسش:

به نظر شما مردم معمولا هنگام خرید…. (محصولی که خود شما هم می فروشید) چه اشتباهی می کنند؟

همیشه ترس از دست دادن، قوی تر از تمایل برای به دست آوردن است و مردم دوست دارند، هنگام خرید، به خصوص خریدهای کلان، جلوی هر اشتباهی را بگیرند.

میتوانید این پرسش را به گونه های دیگری هم بپرسید. به عنوان مثال، بگویید: «… چه سودی عایدشان می شود؟» یا «… چه امکاناتی به دست می آورند؟»

نکته ی مهم این است که ارتباط سازنده ای برقرار کنید. سپس پرسشی بپرسید که پاسخ آن را شما بدانید و دیگران ندانند.

این پرسش هم امتحانش را پس داده است: «در یک کلمه بگویید وقتی نام ….(محصولی که خود شما هم میفروشید) را میشنوید چه چیزی به ذهنتان می آید؟»
برای مثال: «در یک کلمه بگویید وقتی نام دستگاه فتوکپی را میشنوید، چه چیزی به ذهنتان می آید؟» و خریدار احتمالی جواب میدهد: «خدمات پس از فروش ناقص» و شما میگویید: نشد. این که یک عبارت ۵ کلمه ای است، گفتم در یک کلمه!!
این پرسش بی نظیر است، زیرا به شما نشان میدهد که مشتری روی چه مسئله ای حساسیت خاص دارد و چطور میتوان خواسته هایش را برآورده کرد.
احتیاط: هر دوی این پرسش ها باید با مهارت کامل پرسیده شوند. با اطمینان میگویم یک تازه کار باید مدتها تمرین کند تا بتواند با این پرسش، پاسخ دلخواهش را از زیر زبان مشتری بکشد ولی تضمین می کنم که بسیار مؤثر است.

 

 سه پرسش پیش پا افتاده
که به کار شما ضربه میزنند کدام اند؟

۱٫یکی از آنها این است: آیا تا به حال چیزی در مورد شرکت ما شنیده اید؟ اگر فروشنده  ای این پرسش را بپرسد، چنین به نظر می آید که میخواهد اطمینان حاصل کند که خریدار تجربه ی بدی از معامله با شرکتش ندارد و یا نکته ای منفی درباره ی آن نشنیده است. میگویند آوازه ی هر چیزی قبل از خودش به مقصد میرسد. بنابراین اگر خریدار احتمالی تجربه ی بدی از شرکت شما داشته باشد، حتما به آن اشاره خواهد کرد. اگر خوش بینانه به قضیه نگاه کنیم، میتوان گفت که انگار با این پرسش به خریدار میگویید: این پرسش را کردم چون شرکت ما چندان معروف نیست و خیلیها آن را نمیشناسند!

۲٫یکی دیگر از پرسشهای خطرناک این است: ممکن است لطفا کمی درباره ی شرکت خودتان برایم بگویید… با این پرسش ثابت می کنید که یا خیلی تنبل یا خیلی بی اطلاع هستید که نتوانسته اید به اینترنت مراجعه کنید و خودتان اطلاعات لازم را بیابید. وقتی خریدار را به پاسخگویی پرسشهایی وا میدارید که جوابشان در دسترس هستند، او را خسته و دلسرد می کنید و فکر کنم میدانید چنین چیزی چقدر به ضرر شما تمام میشود…

و اما این هم از پدر جد همه ی پرسشهای خطرناکی که ممکن است از دهان یک فروشنده خارج شود: 

۳٫چه کار کنم که این معامله انجام شود؟ حتما این پرسش برایتان آشناست، چون مطمئنم بارها آن را پرسیده اند. با چنین پرسشی به خریدار میگویید حاضرم حتی قیمتم را بشکنم و هر کار دیگری که لازم است، بکنم تا این معامله سر بگیرد.
حالا من از شما پرسشی دارم. حتما سابقه ی فروشندگی شما بیشتر از یک هفته است. پس باید بدانید چه کاری لازم است انجام شود تا معاملهای صورت بگیرد.
آیا بهتر نیست سر قرارتان با خریدار احتمالی حاضر شوید و بگویید قربان! با تعداد زیادی از کارمندان و مشتریهای شما صحبت کردم و دقیقا فهمیدم چه کارهایی
باید انجام شود تا این معامله به نفع هر دوی ما باشد.
چند راهکار پیشنهادی ارائه میدهم تا در صورتی که موافق باشید، یکی از آنها را انتخاب کنیم و قرارداد ببندیم، می پسندید؟
مطمئن باشید اگر در ابتدای جلسه بگویید چه کاری لازم است بکنم تا این معامله انجام شود یا دست خالی بر میگردید یا سفارشی می گیرید که هیچ سودی برای شما ندارد و در هر دو صورت بازنده اید.
اگر هنگام صحبت با خریداران احتمالی آگاهی کامل داشته باشید که چه کارهایی باید انجام دهید، حتمأ با یک سفارش خوب جلسه را ترک خواهید کرد.

 

همراه ما باشید تا تکنیکهای دیگری از فروش های موفق…

 

چگونه میتوان پیروز میدان رقابت برای فروش شد؟ | تحلیلگران صنعت 

 

برای مطالعه مطالب مرتبط با فروش و بازاریابی کلیک کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *